20/01/2010

2010 trendleriAkla yatkın 10 trend:
1. Tavuskuşu gibi olun. Renkli, cavcavlı, gösterişli ne varsa takın takıştırın. Neon ışıkları gibi olun. Trafiği birbirine katın. Renklerin arasında siz kaybolup gideceksiniz, ama herkes size bakacak. Değer mi ha değer mi…
2. Servis hizmeti kalkıyor. Bu da maliyetlerden kısmaya çalışan barların, sinemaların efendim diğer işletmelerin çıkardığı bir trend. Böylece “barmen bana bir bira” tripleri ortadan kalkacak. Mutfağa gidin, hemen sağda, hohlayın bi bardağa ve dayayın bira musluğunun altında. Eminim bu trend sayesinde herkes gittiği mekanları evi gibi görecek. Ayrılırken guarda sarılıcak, “bi dahakine bize de bekleriz” denilecek.
3. Kiralama kültürü. İşte buna varım. Bi şapka alıyosun Elizabeth dönemini andıran, sonra kaldırıyosun gardırobun en karanlık köşesine. Parana da yazık… Kiralarsan, geri verene kadar giyeyim de param boşa gitmesin diye düşünürsün belki. DVD kiralama gibi, yeni sezonda elbisler, bilgisayar oyunları, müzik aletleri ve sevgililer kiralıyoruz. Başkasının malını daha verimli kullanıyoruz.
4. Yarı ciddiyet yeni bir trend değil, ısıtıp tekrar önümüze koymuşlar. Babam bile artık jean üzerine ceket giyip takımı bereyle tamamlıyor.
5. Sevgiliyle bir örnek olmak… İşte buna dayanamam. Daha geçen gün “He is mine” “She is mine” tişörtlerini ters taraftan giyme konusunda tartışmıştık. Ok işareti yoldan geçen her hangi bir coni’yi işaret edebilir fikrimce.
6. Nostalji pazarlama. Bu da mı yeni trend? Yıllardır 80’lerde, 90’larda yaşamıyor muyuz? İki binlere gelemedik ki hala.
7. Bu yıl duygularını belli eden tek canlı örneği olarak teknolojiyi duygusallıkla kombine ediyoruz. Ama önce yüzümüzün kızarabilmesi gerek.
8. Bye bye metropolitan, velkom ecopolitan. Tabiat ana ebemizi s.kecek, biz hala trend peşindeyiz. Nooldu ulan Avatar’a? Ecopolitanlarda diş fırçalarken suyu kapamayı öğrenebilecek miyiz? Kağıdımızı, plastiğimizi, şişemizi üşenmeyip ayıracak mıyız? Atom enerjisine hayır diyecek miyiz? Ozon seni seviyorum deyip, bisiklet pedalına davranabilecek miyiz?
9. Do It Yourself Decor. Bunu sevdim. Son örneğini diğer blogumdan da girdim. Ikea’dansa sevgilimin elinde çıkma tahta abajurları tercih ederim her kadın gibi pek tabii.
10. Hayatımızı sosyal medyaya adamak bir diğer trend. Twitter’dan update, Youtube’dan video izle, Facebook’tan paylaş, 350 tane blog takip et derken 2010 da gelip geçicek.

No comments: