27/06/2010

Tasarımcının Altın RehberiÇöplüğe dönen masaüstünü temizlerken karşıma bu yazı çıktı. Nerden çıktı, benim mi Saygın'ın mı emin olamadım, kaynak gösteremediğim için kimse kusra bakmasın ama sahibi yazısını tanırsa benimle irtibat kursun, belirteyim. Moda tasarımcısı olmak isteyen genç arkadaşlar, tasarımcı birinin elinden dersler; buyrun...

*Kafamın basmadığı yerlere soru işareti koydum. Basanlar bana açıklasın lütfen.


"Moda sektöründe çalışan tanınmış bir ismin yazı dizsi kendisine şahsım adına teşekkür ediyorum ( İsminin verilmesini istemedi )

1 ) Kompleksiz olmalısınız.

2) Yerine göre kapris ve hava yapmalısınız havanın fazlası gaz yapar rahatsızlık verir!

3) Dünya markalarını hafta hafta takip etmelisiniz ve o markaların kurucularının biyografilerini okumalı bu yerlere nasıl gelmişler iyice analiz etmelisiniz.

4) İş hayatını evinize götürmemelisiniz.

5 ) Duygusal ve psikolojik olarak kendinizi rahatsız hissediyorsanız, o gün ne çizim ne de model üzerinde değişiklik yapmalısınız.

6 ) Herkesin takip ettiği modacıları ve moda dergilerinin dışında bilinmeyen gizli cevherleri araştırıp takip etmelisiniz.

7 ) 30 yaşından sonra para hayali kurmalısınız.

8 ) İşe erken gidip işten geç çıkmalısınız.

9 ) Kendi seviyenizden düşük insanlarla muhattaplık derecesini iyi seçmeli ve onlara fazla vakit ayırmamalısınız. (?)

10) Gözünüzle görmediğiniz, kulağınızla duymadığınız hiçbir şeye itimat etmemeli; dedikodusu yapılan şahsın kendisiyle görüşüp durumu anlattıktan sonra yorumu siz yapmalısınız . En çok dedikodunun ve iftiranın döndüğü sektör TEKSTİL’DİR. (?) (Sinemaydı hani? Pipi Disko)

11) Her işin hizmet bedeli vardır. Bir iş yaparken veya yaptırırken hizmet bedeli ne kadar veya "bu işin ücreti bu kadardır" denmeden, karşı taraftan önce siz sorun (Beleşci olmayın)(Beleşe çalışmayın demek istiyor sanırım, Pipi Disko)

12 ) Kumaşa bakarken çalışmayacağınız kumaşla ilgilenmeyin, numunesini istemeyin.

13 ) Gay tasarımcıları beğenmemezlik yapmayın ve onlardan birşeyler kapmaya çalışın. Şu anda Avrupa ve Türkiye içinde olsun yüzde 65 oranda modayı belirleyenler arasında ön plandalar. (Çok pragmatist bi yaklaşım dostum, gaylari olduğu gibi kabul edin. Pipi Disko)

14 ) Hayalperest olmayın! (?)

15) "Ben büyük firmada çalışmak istemiyorum, küçük firmaya girip o firmayı büyütmek istiyorum" gibi türk flimi senaryoları kurup da vakit geçirmeyin. Kendi adınızı büyütmekle uğraşın.

16) Bir zaman çalıştığınız firma battıysa, siz de o dönem orda tasarımcılık yaptıysanız, o firmanın adını pek kullanmayın. Bir zamanlar o firma marka dahi olsa...


17) Konuşurken çok sallamayın. Herkes herkesin ne olduğunu biliyor piyasada. Sadece ticari çıkarları olduğu için karşınızdaki sizi bozmayabilir. Bu durumu iyi ayırt edin, sonra arkanızdan güldürmeyin insanları.

18) Firma sahiplerine sadık olun. Sonuçta onlar olmasa sizin çalışacak yeriniz yok. Firma sahibini seversiniz sevmezsiniz kalitesi düşüktür, işten anlamazdır ama her ay 4000 tl ve üstü maaşı almasını bilirsiniz ve sizin yaptığınız tasarımlarla kaç kişinin ekmek yediğini unutmamalısınız. Kapıdaki görevliden kesimhanede çalışan çırak sizin tasarımlarınız satarsa oradalar bunu unutmayın!! firmayı zarar da ettiren sizsiniz para da kazandıran sizsiniz!! (Eyvallah ama tasarımcı da o firma sahibine 4 bin karşılığında milyonlar kazandırıyor. Patron baba, ekmeğini yediğin kapıya sıçma feodal kafasından çıkmak gerek artık. Durduk yere de sıçmamak tabii. Patron mu tasarımcıdan çıkar tasarımcı mı patrondan sorunsalı. Pipi Disko)

19) 2 avrupa ülkesine gidip havaya girmeyin ( GTD ) Genetiği Değiştirilmiş Tasarımcılar gibi Avrupalı olmayın birden; 2 yılda bir patronunuz sizi oraya gönderiyor, sonra Türkiye'ye geldiğinizde Türk olduğunuzu unutuyorsunuz. BİRDEN AVRUPADA TASARIMCILIK YAPIYORMUŞSUNUZ GİBİ VEYA BEN BURAYA YAKIŞMIYORUM GİBİ LAFLAR DUYUYORUZ BAZILARINDAN. Böyle yapmayın. Kimseye de kendinizi güldürmeyin. SEN TÜRKSÜN!! SİZLER YERİNİZİN AVRUPA OLDUĞUNU SANIYORSUNUZ AMA YANILIYORSUNUZ ( SÖZÜM MECLİSTEN DIŞARI )(İnsan kendi yaşamının heykeltraşıdır demiş geçen hafta aramızdan ayrılan İlhan Selçuk. Dolayısıyla yerinin neresi olduğunu kişi kendi belirler. Pipi Disko)

20 ) Modelin dikim aşamasında yetkilinin dikip getirmesini beklemeyin. Dikime kadar ara sıra yanına gidin, modeli kontrol edin. Akıllı olan içindeki inceliği anlar.

21) İngilizceyi düzgün konuşmadan sadece stilist olursunuz ama İngilizceyi tam konuşursanız fahion designer adayı olursunuz. (? Stil de Almanca kökenli, ne dersek Türk tasarımcı oluyoruz? P.D)

22) Yerine getiremiyeceğiniz sözleri vermeyin.


23) Bu dünyanın öbür dünyası olduğunu da hiçbir zaman unutmayın. (?) (Anladım anladım da...P.D)

http://www.tasarimkitabi.com/

Bu işlerde öncülük yaptığı ve bu portalı kurup bir çok kişiye iş bulma imkanı sağladı için http://www.tasarimkitabi.com/
teşekkürlerimi sunuyorum.

Kim olduğumu söylemiyorum ama hepiniz tanıyorsunuz. Sadece baş harfimi yazıp sizlere saygılarımı iletiyorum..

B……….
Fashion designer"
(Anladık ki bu tasarımcı arkadaş İngilizceyi sular seller gibi yutmuş ve fashion designer olmuş, tebrikler:) )

No comments: